Miło jest, podróżować do wybranych przez nas miejsc połączywszy tę pasję wspólną podejmowaną decyzją z naszą rodziną, jeśli mamy ku temu wolny czas oraz odpowiedni przewodnik dzięki, któremu możemy cieszyć się ich widokiem z bliska oraz przemierzać je śladami z myślą, że były, one były tworzone o osobie świętej związanej z kultem czci Matki Boskiej i jej syna Jezusa Chrystusa.
Podróżowanie do miejsc świętych sprawia, że my w pewien sposób chcemy poznawać nieznane drogi, którymi do tej pory nie podążaliśmy, a mamy chęć spróbowania odkryć je i sami do dokonać oceny czy należy ponownie pojechać do nich, czy też nie po dokładnym zilustrowaniu widoków na żywo i wyciągnąć należyte wnioski z danej przebytej i przeżytej podróży.
Książka autorstwa Pani Moniki Karolczuk pt. '' Polskie camino.Przewodnik po Drogach św. Jakuba w Polsce'' jest gatunkiem literatury należącym do przewodników, z którymi lubię się zapoznawać, gdyż mogę dodatkowo zdobywać wiedzę na temat nieznanych mi do tej pory miejsc związanych nie tylko z wiedzą religijną, ale również ciekawostkami historyczno- kulturowymi opisanym zrozumiałym językiem.
Bardzo ucieszyłam się z tego powodu, że mogłam przeczytać ten przewodnik z tego względu, że wiele znajdujących się w nim zabytków lub miejsc jest mi znanych dobrze. Co prawda nie wiedziałam o tym, ale być może dla mnie jako odbiorcy była to niezwykła niespodzianka turystyczna.
Zdarzyło się, że w jednym miejscu byłam dwa razy i akurat nie wiedziałam o tym, że trasa ta jest znana od wielu osobom, a ja o jej istnieniu dowiedziałam się z informacji zamieszczonych na stronie starostwa powiatowego. Miejscowość ta spodobała mi się, gdyż związana jest ze świętowaniem imienia św. Anny w Moszczenicy w województwie małopolskim. Miałam wówczas wyjątkową okazję do świętowania wraz z innymi paniami noszącymi to samo imię, co ja i poznałam, również przy tej okazji historię skąd zaczerpnął się pomysł, że jest to ta właściwa miejscowość spotkań z Annami.
Uważam, że autorka czytanego przeze mnie przewodnika potrafi umiejętnie zaciekawić stylem opisywania oraz widoczny jest ogrom pracy, jaki został przedstawiony przez nią w zgromadzonych informacjach dotyczących miejsc docelowych podróży po drogach zawartego w tytule św. Jakuba po Polsce.
Zamieszczone w tym oto przewodniku zdjęcia zabytków oraz atrakcji przyrodniczych na trasach zwróciły moją szczególną uwagę.
Nie jestem w stanie dokonać właściwego wyboru na najlepsze miejsce do spędzania wolnego czasu, by móc zapewnić sobie moc dodatkowych atrakcji z udziałem duchowego wypoczynku pełnego skupienia w ciszy i refleksji odwiedzając kościoły św. Jakuba oraz przydrożne kapliczki.
Elementami dodatkowym w tym przewodniku są zamieszczone schematyczne mapy tras oraz wyszczególnione graficznie ciekawostki, indeks miejsc, źródła zdjęć, bibliografia.
Jedynym minusem, który dostrzegłam, w tym oto przewodniku jest to, że całościowy zamieszczony tekst był dla mnie małoczytelny.
Warto jest mieć ten przewodnik.