"Psie serce" to pełna gorzkiego humoru, wyraźnych, znakomicie skonstruowanych postaci, krótka ponad stu-stronicowa powieść.
Jest ona mocno zanurzona w rzeczywistości radzieckiej. Książkę napisano osiem lat po Rewolucji Październikowej. Opowiada między innymi o tym jak podłej jakości było jedzenie w Moskwie gdzie toczy się akcja, jak bardzo brakowało wtedy mieszkań. Brak ludziom było intymności, dochodziło do wielu konfliktów. O wielkiej pladze Związku Radzieckiego jakim był alkoholizm. Powieść czyta się świetnie z wypiekami na twarzy.
Opowiada z przejęciem o losach bezdomnego psa, którego pozornie bezinteresownie przygarnął lekarz Filip Filipowicz Preobrażański. Do czasu wydaje się on nie tylko dla psa wspaniałym człowiekiem, jednak ten lekarz nie wziął do siebie psa z dobrego serca. Zamierzał wykonać na nim operację, wszczepić męskie jajniki i przysadkę mózgową.
Tak więc "lekarz" okazuje się osobą pozbawioną zasad moralnych, podczas operacji śpiewa sobie "Nad świętym brzegiem Nilu"
Jedynym mankamentem jest wprawdzie zaskakujące ale niewiarygodne zakończenie.
Szkoda że powieść jest taka krótka. Poleca stawiam w pełni zasłużone 8/10.
Satyryczna, pełna gorzkiego humoru powieść Michała Bułhakowa. Autor opisuje w niej niezwykły eksperyment znanego moskiewskiego uczonego, który wszczepił psu ludzką przysadkę mózgową. Niespodziewanie okazało się, że ku swej hańbie i rozpaczy przemienił sympatyczne zwierzę w aroganckiego prostaka, złodzieja, alkoholika, łotra bez skrupułów, czyli osobnika równie odrażającego, jak dawca przysadki. Ta...