Autor zaprasza do krasnoludkowego świata. Te maleńkie istotki, pogodne i przyjazne, są niezwykle ciekawskie. Chętnie pomagają ludziom i często ich obserwują, zwłaszcza Niezdarek lubiący wycieczki do miasta. To on jest głównym bohaterem, który łatwo wpada w tarapaty. Często towarzyszy mu Narzekacz i jego świeże spojrzenie na wszystko, rzadziej Ideowiec, a kronikarz Skryba służy wiedzą. Bohaterami są również wredne i przebiegłe skrzaty…
W dwudziestu dwóch opowiadaniach inspirowanych Wrocławiem i jego okolicami autor snuje różne historie, te bardzo dawne i te z nieodległej przeszłości. Część dotyczy ważnych historycznie miejsc w mieście, choćby krzywej wieży, ratusza, mostu, rynku, a nawet więzienia i pomnika Aleksandra Fredry. I tu przydaje się mapa załączona do książeczki, aby ruszyć śladami krasnoludka na wycieczkę po wspaniałym mieście i jego zabytkach. Niektóre historie opowiadają o pomaganiu ludziom, a jeszcze inne dotyczą rzeczy niewiarygodnych – smoka i duchów rycerzy! Miejskie legendy bywają zabawne, mroczne, a nawet tragiczne. Wszystkie są ciekawe i opowiedziane przystępnym językiem, choć kilka wyrazów należałoby moim zdaniem wytłumaczyć. Autor ma łatwość snucia historii – umie gawędzić i zachęca do słuchania. Barwne opisy poruszają wyobraźnię, wywołują emocje, zmuszają do refleksji oraz uczą, że na przykład kradzież i zemsta nie popłacają. Morały wtapiają się w tekst opowiadań, które uzupełniają przepiękne, kolorowe ilustracje Kamili Ćwieląg.
„Opowiadania nie tylko wrocławskie” to zbiór… przygód krasnoludków i historii Wrocławia. To swoistego rodzaju bajki, opowiadania, legendy miejskie, historyjki, które zdaniem autora są tłem lub uzupełnieniem wydarzeń z przeszłości tych prawdziwych i tych, które mogły się wydarzyć. Dużo dowiecie się o Wrocławiu z tej książeczki, wiele o krasnoludkach, choćby o kolorze ich czapeczek i najbardziej niebezpiecznej sytuacji dla nich, ale na szczęście nie wszystko.