Pisząc o "Myślach" Seneki podjąłem się trudnego zadania. Ten obywatel rzymski pochodzący z Hiszpanii, był niewątpliwie wielkim myślicielem. Przez jego rozważania wciąż przebijała się chęć naprawy moralnej, poznania natury ludzkiej poprzez rozważania i wyciąganie logicznych wniosków.
"Myśli" są wyborem najważniejszych sentencji z wielu dokładniej 25 jego dzieł.
Seneka był stoikiem, często powtarzał że człowiek powinien się psychicznie przygotować zarówno na to co najgorsze jak i najlepsze. Ponieważ los w swej nierówności jest jednak sprawiedliwy gdyż przed każdym kładzie kłody jeśli nie wcześniej to później.
Wiele spostrzeżeń powtarzało się, ale dosyć dużo było dla mnie odkrywczymi.
Lucjusz Anneusz Seneka to obok Horacego i Marka Aureliusza jeden z najważniejszych filozofów Rzymskich. Urodził się około 3 a zginął w 65 roku po Chrystusie. Ze wstępu dowiedziałem się że w swoim bogatym w przeróżne doświadczenia życiu, sprawował nawet władzę nad Imperium Rzymskim. Nie tytularną ale faktyczną, przez pięć lat, gdy Neron był jeszcze brzdącem. Próbował go wychować, ale jednak niektórych tyranów nie da się zmienić.
Uważam że warto wracać do klasyków, to na nich wzorowali się wszyscy późniejsi mistrzowie.
Lucjusz Anneusz Seneka lub Seneka Młodszy (4–65 n.e.), rzymski myśliciel, pisarz, polityk i mówca, stanowi od wieków symbol stoickiej mądrości, której kanon współtworzą jego myśli. Fragmenty wybrane w tym tomie przez wybitnego filologa klasycznego Stanisława Stabryłę nie mają tylko charakteru efektownych sentencji, lecz często obejmują dłuższe wywody obrazujące charakter myślenia Seneki. Ten filoz...