Zaplanowana podróż zagraniczna skrywa wiele przed nami zazwyczaj tajemnic i tak właśnie jest w książce pt. '' Bardzo bliski Bliski Wschód. The Middle East: in the Middle of the Heart'' autorstwa Pani Joanny Nawrockiej w swoich zamieszczonych trzech esejach ilustruje to, co uważa za stosowne, aby każdy z nas chcący dowiedzieć się nieco więcej na temat historii, kultury, tradycji, jakie występują one na co dzień w danej religii.
Do przeczytania tej książki przekonały mnie słowa wstępu-autorstwa prof. dr hab. Ewy Drozdy-Senkowskiej (Université Paris Descartes), która to potrafi dostrzec w osobie autorki pozytywne aspekty postrzegania tematów głównych, których się podjęła.
Czytanie tej książki pozwoliło mi doświadczyć i przenieść się na moment to tego, co jest mi nieznane i dalekie od otaczającej naszej współczesnej rzeczywistości.
Mogłam się dowiedzieć, jak żyją mieszkańcy, poznać ich problemy, zwyczaje, miejsca, w których czuja się bezpiecznie, a co najważniejsze ujęło mnie osobiście, w jaki sposób zdobywają wiedzę uczniowie i osoby występujące w roli autorytetów.
Zwróciłam szczególną uwagę na zamieszczone w tej książce 2 esesje: I, III.
Podobały mi się również autorskie opisane i ujęte trafnie do całości tekstu wiersze, które posłużą z czasem nad pomyśleniem nad sensem naszego życia.
Słowa uznania kieruję dla Pani Hanny Piątkiewicz, która wykonała bardzo dobre angielskie tłumaczenie trzech esejów, dzięki któremu mogłam zapoznać się z większym zasobem słów.
Elementem dodatkowym w tej książce jest to, że eseje zamieszczone są w dwóch wersjach polskim i angielskim.
Opracowane przez Panią Joannę Nawrocką eseje zostały napisane barwnym językiem, a dodatkowo wyjaśnia nam dotąd przy tym nieznane słowa występujące w esejach, w opisywanych przez nią miejscach bądź kulturze.
Polecam przeczytać ten niezwykły reportaż.