Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei

Recenzja książki Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei
Autorka książki pt. '' Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei'' Pani Iza Michalewicz zaprezentowała w niej 24 reportaże, które zostały trafnie przez nią dobranymi tematami z życia zaczerpniętego, a ich bohaterami jesteśmy, my sami nie wiedząc o tym.

Po przeczytaniu pierwszego z reportażu podjęłam natychmiastową decyzję, że chcę poznać kolejne 23 historie życia opowiedziane przez bohaterów, którzy mieli dużą odwagę podzielenia się nimi z autorką.

Każdy z przedstawionych oto reportaży to prawdziwe wyzwanie dla samej autorki, która potrafi zrobić coś dla społeczeństwa, które nie pojmuje wielu zagadnień, a dzięki temu, że posiada ona niezwykłe umiejętności stworzenia odpowiedniego klimatu, zadawania odpowiednich pytań w trakcie przeprowadzanych rozmów z bohaterami można z łatwością wnioskować jej przekaz skierowany do Czytelnika.

Z miłą chęcią poznałam losy wszystkich bohaterów, którzy są jak dla mnie na swój sposób wyjątkowi, wrażliwi, nieco zagubieni, ale myślę, że mimo wszystko mają nadzieję na lepsze jutro.

Słucham często audycji radiowych o tematyce różnorodnej i właśnie książka Pani Izy Michalewicz była dla mnie inspiracją, abym mogła pojąć prawdziwą strukturę powstawania reportaży, które potrafią wywołać emocje i zrozumienie dla podjętych tematów i odnieść się do zadanych przez nią pytań do bohaterów.

Nie każdy z nas potrafi się podzielić historią swojego życia w taki oto właściwy sposób, jak zrobili Ci bohaterowie, którzy ujawnili wiele tajemnic, pomimo że nie zawsze potrafili zachować się wzorowo.

Zdarzały się takie momenty, że próbowałam zrozumieć zachowania, co po niektórych bohaterów, ale pozostałych nie udało mi się, gdyż to już Ty sam musisz poznać ich losy i dokonać ich analizy.

W książce tej zamieszczone zostały wypowiedzi lekarzy, psychologów, wychowawców, dzięki którym można, zrozumieć lepiej pewne aspekty z ich zawodowej perspektywy dodatkowo ją uzupełniając o wiedzę pomocną nam zrozumieć z punktu naukowego, jak i praktycznego.

Moim zdaniem tego rodzaju przekaz informacji podzielenia się własnymi uwagami w swoich dziedzinach ze strony specjalistów jest konieczny, gdyż próbowałam nawet ja pojąć, z jakimi problemami medycznymi muszą oni pracować wśród pacjentów przezywających prawdziwe dramaty, choroby.

Książka ta składa się z 4 części zawierających 24 reportaże ilustrujące tło naszego codziennego życia.

Mocnym atutem tej książki jest barwność języka, którym posługuje się autorka i sposób ujęcia w sposób delikatny pytań, które osobiście zrobiły na mnie ogromne wrażenie, choć zadawane były bohaterom w nietypowych sytuacjach oraz miejscach tam, gdzie można odkrywać o nich prawdę.

Elementem dodatkowym jest zamieszczona z tyłu okładki opinia autorstwa Pana Mariusza Szczygła, który dostrzegł w autorce, że ma, właściwe i emocjonalne podejście do wykonywanego przez nią zawodu.

Do tej książki będę często wracać, gdyż można z łatwością po dokładnym zanalizowaniu całej treści zrozumieć, co tak naprawdę autorka miała na myśli pisząc je.

Polecam przeczytać tę książkę.
Dodał:
Dodano: 26 XI 2019 (ponad 5 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 158
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Anna
Wiek: 41 lat
Z nami od: 10 IX 2016

Recenzowana książka

Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei



Zebrane w tomie reportaże są opowieścią o stracie: życia, miłości, dzieci, zdrowia, przyjaźni, domu, godności, wolności, dobrego imienia, rodziny, wiary… Każdy jest zapisem lekcji życia – dotkliwej, bolesnej, czasami pozbawionej nadziei, niemal jak w prozie J.M. Coetzee. Każdy jest również swoistym oczyszczeniem. źródło opisu: Wydawnictwo Zwierciadło, 2014

Ocena czytelników: 6 (głosów: 1)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0