Mniejszy format niż standardowej książki przyciąga mnie od razu, bo wydaje się taka mała idealna do przeczytania na raz, i tak właśnie było, jak zaczęłam czytać to nie umiałam skończyć.
David ma 11 lat i właśnie zmarł jego ukochany dziadek Dawid Kantorowicz, wnuk dostaje po nim stare, zakurzone pudełko przewiązane wstążeczką. "Data otwarcia, którą wybrał, nie była przypadkowa. Koniec maja, odkąd pamiętał, kojarzył mu się z urodzinami dziadka." Kiedy otwiera pudełko znajduje w nim pamiętnik z czasów wojny który pisał jego dziadek, niestety wszystko co tam pisze jest po Polsku a ani on, ani jego tata Joseph nie znają tego języka, więc David zwraca się z prośbą do swojego kolegi Maxa o przetłumaczenie tekstu. "W ten właśnie sposób ta niesamowita historia została nierozerwalnie związana z moją rodziną. Max stał się bowiem kimś więcej niż tylko tłumaczem." Tate Maxa również zaciekawia ta historia, i kiedy okazuje się że w Polsce jest ukryty skarb nie zastanawia się długo tylko za zgodą najbliższych, swoich i dzieci, organizuje chłopakom wakacje w Polsce u swojej mamy. Odpoczynek ma być połączony z szukaniem skarbu oraz odkrywaniem historii Polski.
Pomimo tego że to 11-letni David dostał w spadku "skarb getta" to narratorem jest tata Maxa, i to jemu chyba najbardziej zależy na odkryciu co zostało schowane kilkadziesiąt lat w pewnym miejscu.
Obecnie młodemu pokoleniu ciężko jest wyobrazić sobie czasy wojny, czasami dla nas jest to jak legenda, a bardzo ważne jest żebyśmy pamiętali i wyciągali wnioski z przeszłości tak żeby nigdy już się to nie powtórzyło.
Bardzo zaskoczyło mnie to że ta książka jest dostosowana do czytelnika w każdym wieku, i dorosły i dziecko na pewno nie będzie się przy niej nudzić, szczególnie ważne takie książki są dla dzieci ponieważ temat wojny typowo historyczny na pewno ich znudzi, ale kiedy zamienimy suche fakty na ciekawą historię z nutką pościgów i zagadek, to na pewno zapamiętają więcej niż z lekcji historii.
Kiedy czasami wspominacie zmarłą bacie lub ciocie, pomyślcie też o tych osobach które za niewinność zginęły na wojnie, bo nim też należy się pamięć i ogromny szacunek. Książkę odebrałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.