Nela znalazła w antykwariacie zapiski podróżnika sprzed ponad stu lat i postanowiła podążyć jego śladem. Przygotowuje się do dalekiej wyprawy, zapoznaje się z legendami i wierzeniami łowców głów, gdyż tym razem udaje się na Borneo do dżungli. Sprawdzi prawdziwość notatek oraz czy łowcy głów jeszcze polują… Najpierw z przewodnikiem idzie na targ pełen kolorowych owoców i warzyw, kupuje prezenty. W końcu płynie wiele godzin do Dajaków, łowców głów. Pobytu w sercu dżungli obfituje w „egzotyczne” wydarzenia dla Neli i czytelnika, na przykład gotowanie jedzenia w bambusie czy strzelanie z dmuchawki. Mała reporterka poznaje moce dżungli i dawne wierzenia plemion. Przytacza legendę o mówiącej żabie, opowiada o „walkach na głowy” i zdradza wiele ciekawostek o swoich gospodarzach.
Książka ma dużą wartość edukacyjną. Nela przedstawia zwierzęta żyjące na Borneo, np.: słonia karłowatego, nosorożca sumatrzańskiego, jeżozwierza. Warto wiedzieć, jak zabezpieczyć buty na noc i po czym poznać zdenerwowanego węża mangrowego. Jednak są także informacje zbędne, na przykład o największym pająku z Brazylii, o przesądach w Polsce.
Nela dba o dobry kontakt z czytelnikiem i o jego czynny udział w wyprawie. Bezpośrednio zwraca się do niego, każe wykonywać różne polecenia, prosi o uwagę. Jej książka jest multimedialna – można zeskanować kod QR lub skorzystać z darmowej aplikacji z łapką, by dowiedzieć się jeszcze więcej, obejrzeć filmiki. I pięknie wydana. Duża ilość kolorowych zdjęć, tekst odpowiednio rozmieszczony, czcionka przyjazna dla oka zachęcają do sięgnięcia po książkę.
Udajcie się z Nelą do dżungli na Borneo, byście mieli okazję poznać współczesnych łowców głów, ich codzienne życie, wierzenia, przesądy, a także zwierzęta.