Zachętą dla mnie do przeczytania książki Pana Arkadiusza Gliszczyńskiego pt. ''Zjawisko przemocy w rodzinie. Studium prawno-kryminologiczne' przyczyniły się słowa przedmowy autorstwa prof. zw. dr. hab. Andrzeja Bałandynowicza, który miał możliwość i sposobność oceny pozytywnie zweryfikował wiedzę autora, która w zaznaczonym temacie przemocy w rodzinie dotyka z reguły wiele ludzi.
Na ogół jest tak, że społeczność oraz rodziny omijają z daleka problem przemocy ze względu na fakt braku wiedzy, niechęci do podjęcia się rozmowy oraz niesienia pomocy innym jej potrzebującej.
Za to nie ma problemu z ujawnianiem uczuć, jakie towarzyszą w trakcie doznawania przemocy: poczucie strachu, lęku, brak zaufania do osób najbliższych z rodziny w obawie, że mogą ujawnić sekrety rodzinne, które tkwiły od lat, a nie ujrzały światła dziennego.
Publikacja to nie tylko trafnie dobrana tematyka problematyczna, ale problem związany z przemocą został przedstawiony za pomocą analizy oraz badań z wykorzystaniem odpowiedniego przygotowania merytorycznego.
Książka ta składa się z 8 rozdziałów, które zostały napisane z wielkim zaangażowaniem autora, właściwym podejściem, wykorzystaniem i doborem trafnej literatury tematu, a w każdym z nich Czytelnik będzie mógł wybrać odpowiednie zagadnienie.
Szczególną uwagę zwróciłam tutaj na przeprowadzoną przez autora narrację, która stanowi dodatkowy atut postrzegania wyjątkowości i trudności podjęcia tematu przemocy, a jednocześnie dostrzegając, jej zahaczając o aspekty studium prawno-kryminologiczne.
W precyzyjny sposób zostały opisane i dobrane przez autora terminologie i przykłady przestępstwa w rodzinie, sprawcy przemocy domowej, ofiary przemocy domowej oraz dodatkowe badania dotyczące zjawiska przemocy, agresja.
Uważam, że jest konieczność przeprowadzenia badań, aby wiedzieć, w czym tkwi prawdziwe źródło zjawiska przemocy, gdzie jest problem i czy można, jemu zapobiec używając do tego odpowiednich metod i środków zapobiegawczych.
Elementem dodatkowym są tutaj zamieszczone wykresy, tabele, które wykazują, że na podstawie przeprowadzonych przez autora są wyraźne widoczne sygnały, że problem przemocy pojawia się i należy pomóc społeczeństwu, by zlikwidować przemoc, aby mogło czuć się bezpiecznie.
Polecam przeczytać tę książkę.