Do przeczytania tej niezwykle napisanej powieści kryminalnej zachęciła mnie fabuła oraz przebieg przeprowadzanych tajemniczych rozmów głównej bohaterki w książce autorstwa Pani Monica Hesse pt. ''Dziewczyna w niebieskim płaszczu''.
Lubię, kiedy bohaterka ma mocny charakter, jest odważna z lekkim pazurem ostrożności, wrażliwa na potrzeby innych osób, posiadająca własne, a przy tym odmienne zdanie, jest szczera, ambitna w dążeniu do celu pomimo ryzykownych sytuacji i taką właśnie jest Hanneke.
Kocha swoich rodziców, ale lepszy kontakt ma z tatą niż z mamą, która nie potrafi zrozumieć córki, a tata lubi z nią żartować w trakcie rozmów.
Otóż w niedługim czasie nasza bohaterka otrzymuje od swojej klientki pewne zadanie, ale ma duże wątpliwości czy przyjąć to zlecenie.
Waha się, czy tak naprawdę podoła wykonać tę misję odnalezienia Żydówki imieniem Mirjam.
Zapoznając, się z losami Hanneke można dostrzec wiele cech charakterystycznych i widocznych w naszym życiu codziennym, gdyż ulegamy pokusom, które są przy tym niebezpieczne.
W każdym z opisanych 34 rozdziałów odkryjemy historię bohaterki, która swoją pracowitością , odwagą powinna stać się wzorem do naśladowania dla zagubionych młodych ludzi.
Występują również momenty, kiedy Hanneke prowadzi, sama ze sobą wewnętrzny dialog i zadaje sobie pytania:
Czy ja naprawdę chce, podjąć tego zadania ryzykując własne życie?,
Co powiedziałby Sebastiaan, gdyby wiedział o misji?
Autorka nie zapomniała o połączeniu dokładnie opisanych faktów historycznych, poczuciu humoru wynikającego z pewnych sytuacji mających miejsce w czasie godzin milicyjnych.
Uważam, że główny wątek dotyczący odnalezienia przez Hanneke Żydówki Mirjam został napisany w sposób przejrzysty, interesujący, gdyż Mirjam stanowi tutaj największą zagadkę.
Podążając każdego dnia śladami książki ''Dziewczyna w niebieskim płaszczu'' cierpimy, tracimy wiele w wyniku kłamstw, intryg, ale zawsze mamy nadzieję na lepsze jutro.
Czytając, tę książkę wędrowałam wspólnie z Hanneke, obserwowałam jej zachowanie i czy potrafi zachować do końca zimną krew?
Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam Drogi Czytelniku.
Elementami dodatkowi są tutaj okładka nawiązującą do tytułu książki oraz odpowiednio dobraną czcionkę zamieszczoną w tekście stanowiącą dodatkową motywację do jej przeczytania.
Polecam przeczytać tę książkę.