Większość z nas wybiera za formę odpoczynku podróż. Podróżując na wszelkiego rodzaju sposoby np. pociąg, metro, samolot chcemy docelowo poznać miejsca, z którymi od lat jesteśmy związani emocjonalnie, a na obecną chwilę odkryć nieznane historie związane z ich okolicznymi tradycjami w tle.
Czasami jak to bywa, podczas takich podróży stajemy się świadkami różnych zabawnych sytuacji, przygód, w których to nawiązujemy kontakty z nowo poznanymi turystami, mieszkańcami chcącymi poprzez miłe towarzystwo porozmawiać na temat przebiegu dnia codziennego, o miejscach wartych zwiedzenia, aby mogły na nowo ujrzeć swoje światło dzienne.
Czas w podróży się zatrzymuje i nie myśli się w trakcie jej trwania o tym, co było, lecz jedynie jak będzie ona dalej się prezentowała.
Juliette jest główną bohaterką książki autorstwa Christine Feret-Fleury pt. ''Dziewczyna, która czytała w metrze'', pracuje ona w agencji nieruchomości, a przy tym jest czujnym obserwatorem zachowań ludzkich.
Podróżując, codziennie do pracy Juliette wykazuje się umiejętnością sprytnej obserwacji pasażerów wspólnie z nią podróżujących w metrze.
Jej życie wkrótce zaczyna się zmieniać, kiedy postanowiła wysiąść wcześniej o dwie stacje dalej. Powoli zaczyna rozumieć świat ludzi, z którymi podróżuje, np. Leonidasa, Silvia.
Nieoczekiwanie na swojej drodze przez przypadek spotyka dziewczynkę o imieniu Zaide oraz jej tatę Solimana, dla którego świat książek ma szczególne znaczenie. Juliette nie ukrywa tego faktu, że nie lubi książek. Zaznacza wyraźnie, że lubi otrzymywać z drugiej ręki. Stała się łączniczką książek wędrujących dalej.
Juliette dzięki temu, że poznawała historię ludzi, z którymi podróżowała, lubiła zadawać pytania w celu uzupełniania swojej wiedzy dotyczące jednego z nich Leonidasa.
Książka ta składa się z 26 rozdziałów. W zamieszczonym tekście nie zabraknie doświadczeń życiowych bohaterów, z którymi się chętnie dzielą, ciekawie skonstruowanych dialogów, oraz odpowiednio dostosowana czcionka.
Elementami dodatkowymi są tutaj dobrana stosownie do tytułu okładka, a w jej tle został przedstawiony obraz uśmiechniętej młodej dziewczyny trzymającej książkę w kolorze czerwonym z napisem białym nawiązującego do głównego tytułu oraz cytaty występujące w rozdziale VII.
Świat mediów może być zastąpiony z łatwością zastąpiony książką, w momencie, kiedy spotkamy po drodze osoby, które podobnie jak Juliette stanowią doskonały przykład na to, że można polubić osoby podróżujące, a przy tym rozmawiać i dzielić się własną refleksją na temat czytanej przez nich książki.
Polecam przeczytać tę książkę.