A na Podhalu

Recenzja książki Sklep potrzeb kulturalnych - po remoncie
„Sklep potrzeb kulturalnych po remoncie” opowiada o historii Bukowiny, wsi na Podhalu, przy Zakopanem. To także część życiorysu Antoniego Kroha, etnografa specjalizującego się w sztuce ludowej. Dowiemy się więc z książki nie tylko tego, skąd się wzięli górale, ale również tego, jak wyglądały początki Polski Ludowej.
Kim był Krzeptowski, Różyczka i parę innych osób – o tym także opowiada autor. Przedstawia wybitne postacie, które nawet przed wojną jeszcze budowały Podhale. Oczywiście, ich osiągnięcia datują się głównie na lata pięćdziesiąte i późniejsze. To m.in. kierowniczka działu etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego, Helena Średniawa. I tak dalej, i tak dalej.
Im bliżej końca książki, tym bardziej odczuwałam jakąś melancholię. Niby górale są, niby Zakopanem się rozwija, ludzie zbijają kokosy, ale… tak jak Polski z dwudziestolecia międzywojennego, tak już tych typowych chłopów, bojących się spać na czystej pościeli w hotelu czy jazdy pociągiem, nie ma. Ten świat trochę zginął, jak bieda zginęła. Również osoby, o których pisze Antoni Kroh to postacie już zmarłe, pozostały po nich jedynie wspomnienia.
Pełna recenzja na: http://www.begoodart.com/2018/01/03/a-podlasiu-sklep-potrzeb...
Dodał:
Dodano: 03 I 2018 (ponad 7 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 257
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Ola
Wiek: 36 lat
Z nami od: 02 V 2009

Recenzowana książka

Sklep potrzeb kulturalnych - po remoncie



Sklep potrzeb kulturalnych to pokłon oddany kulturze podhalańskiej, wyznanie miłosne maskowane ironią i żartem. Próba oddania atmosfery Podhala lat 50., 60. i 70., całkowicie subiektywna, bez naukowego zadęcia. Antoni Kroh o sobie: Pochodzę z Warszawy, ale kilka lat dzieciństwa przemieszkałem w Bukowinie Tatrzańskiej. W 1955 roku ukończyłem tam szkołę podstawową. W latach 1967-70, zaraz po studiac...

Ocena czytelników: 5 (głosów: 1)