Dolina młodości.

Recenzja książki Dolina Issy
Jak na wybitnego pisarza i erudytę przystało "Dolina Issy" Czesława Miłosza jest wspaniałym popisem kunsztu, przelanego na ruchy dłoni, a te z kolei dzierżąc pióro z miłą delikatnością i smakiem, utrwalają w naszych umysłach świat młodości przyszłego noblisty.

Jednakże sposób konstruowania zdań, szczególnie na początku powieści jest nietypowy. Przez to czytało mi się ją powoli a nawet z trudem. W książce dużo litego tekstu, a dialogi należą do rzadkości. Czesław Miłosz skupia się na opisie zwyczajów, uprawie roli, pobożności, dewiacjach, zakłamaniu, okrucieństwie, alkoholiźmie. Te wszystkie aspekty życia noblista przedstawia, za pomocą, nietuzinkowych postaci, które zostaną w mojej pamięci na długo.

"Dolina Issy" przypomina mi w pewnych aspektach twórczość Olgi Tokarczuk. Podobny sentymentalizm, pewien rodzaj realizmu magicznego.
Są tu momenty w których w których serce podchodzi do gardła gdy zostają utopione szczenięta. Jeszcze gorące stworzonka, które nie zaznały radości tego świata ufne i nieświadome, wrzucane w mroźną toń Issy.

Postacią wokół której toczy się fabuła i pojawiają się inni bohaterowie, jest Tomasz, dziecko które dorasta w dworze polskich Panów, jak określił ich Noblista. Przez to że Tomasz jest Polakiem i Panem a do tego mieszka w okolicach gdzie roi się od zawistnych biednych Litwinów, nie może czuć się bezpiecznie. Pewnego razu jeden z chłopów wrzuca do jego pokoju granat. Cudem jest że nie wybuchł i chłopiec przeżył.

Noblista zabiera nas w czasy sprzed ponad 100 lat, gdy jeszcze Polska była pod zaborami, następnie widzimy dolinę rzeki Issy podczas I wojny światowej i przed drugą.
Dodał:
Dodano: 07 VI 2017 (ponad 8 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 265
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: Arkadiusz
Wiek: 38 lat
Z nami od: 23 VII 2010

Recenzowana książka

Dolina Issy



Jedna z najwspanialszych powieści o dzieciństwie i dojrzewaniu autorstwa laureata Literackiej Nagrody Nobla. Książka napisana przez Miłosza na emigracji i wydana po raz pierwszy w Paryżu w roku 1955 ukazuje pasje młodego bohatera, Tomasza, zdobywającego samotnie wiedzę o świecie. Powieść sfilmował w 1982 roku Tadeusz Konwicki.

Ocena czytelników: 4.20 (głosów: 12)
Autor recenzji ocenił książkę na: 6.0