Niezauważalna

Recenzja książki Niezauważalna
Laureth jest córką pisarza Jacka Peaka. Ojciec pojechał do Szwajcarii, gdzie ma robić research do nowej książki. Dziewczyna niepokoi się, bo tata się do niej nie odzywa, nie odbiera telefonów. Na dodatek na poczcie ojca, którą Laureth się zajmuje, pojawia się mail, w którym jakiś nieznajomy twierdzi, że znalazł notatnik pisarza. Problem polega na tym, że ojciec nigdy nie rozstaje się z notesem, a na dodatek zeszyt znajduje się... w Stanach, a nie w Europie. Czy to możliwe, że ojciec pojechał w zupełnie inne miejsce? A jeśli coś mu się stało? Matka Laureth nic nie robi sobie ze zniknięcia męża, co bardzo drażni dziewczynę. Nastolatka postanawia, że poszuka ojca na własną rękę.
Niezauważalna Marcusa Sedgwicka to powieść młodzieżowa, której główną bohaterką jest szesnastoletnia Laureth. Jest ona także narratorką książki. Laureth to zaradna dziewczyna, która mimo swojej niepełnosprawności jest samodzielna. Matka zachęca ją do podejmowania nowych wyzwań, dlatego gdy nastolatka nie otrzymuje od niej wsparcia w kwestii ojca, postanawia wziąć sprawy we własne ręce.
Laureth towarzyszy siedmioletni brat, który jest naprawdę rezolutnym i zdyscyplinowanym chłopcem. Aż zadziwiające, że ma tylko tyle lat. Rodzeństwo rusza w podróż do Stanów Zjednoczonych – samo! – by odszukać ojca. Laureth sądzi, że tata zaginął – nie odbiera telefonu, nie odpowiada na sms, nie mówił też, że zamierza wybrać się poza Europę. Dziewczyna martwi się o niego, dlatego postanawia rozpocząć własne śledztwo w tej sprawie.
W szukaniu ojca pomocny jest notatnik, który zgubił. Dzieci czytają jego fragmenty, otrzymując tym samym podpowiedzi. Idąc po nitce do kłębka, pojawiają się w miejscach, w których był lub miał być ich ojciec. Niestety, ciągle są krok za nim. Co takiego się wydarzyło, że znany pisarz nie daje znaku życia?
Zachwycające w pozycji jest to, jak doskonale radzi sobie szesnastoletnia Laureth. Przy drobnej pomocy brata, z którym rozumie się niemal bez słów, jest w stanie zrobić wszystko. Czasem czytelnik zapomina, że dziewczyna jest niewidoma. Pomysł na coś w stylu śledztwa jako głównego wątku powieści jest ciekawe. Nie mniej interesujące są też przemyślenia dotyczące zbiegów okoliczności, którymi interesuje się ojciec rodzeństwa. Fragmenty jego notesu są inne stylistycznie niż reszta tekstu. Dobrze, że zapisano je inną czcionką, dzięki temu łatwiej jest się połapać w narracji.
Niezauważalna to ciekawa książka, która potrafi trzymać w napięciu. To lektura dla młodzieży, ale i nieco starsi czytelnicy nie będą rozczarowani. Powieść porusza kwestie zbiegów okoliczności, pisarstwa, ale wątek śledztwa też jest bardzo ciekawy i wciągający. Trochę rozczarowuje zakończenie – dla mnie nieco mało widowiskowe, ale nie jest najgorzej. Jeśli szukacie książki młodzieżowej z niezłą fabułą, sięgnijcie śmiało po Niezauważalną.
0 0
Dodał:
Dodano: 09 IV 2017 (ponad 8 lat temu)
Komentarzy: 0
Odsłon: 150
[dodaj komentarz]

Komentarze do recenzji

Do tej recenzji nie dodano jeszcze ani jednego komentarza.

Autor recenzji

Imię: nie podano
Wiek: 34 lat
Z nami od: 17 III 2015

Recenzowana książka

Niezauważalna



Niewidoma nastolatka próbuje odnaleźć tatę, który zaginął, a jego notes wpadł w niepowołane ręce. Czy życiem naprawdę rządzą tajemnicze zbiegi okoliczności? Na to pytanie odpowiedzi szuka 16-letnia Laureth, która udaje się w podróż z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych, by odnaleźć ojca. Wyprawa bez przygotowania i bez udziału dorosłych nosi znamiona szaleństwa – tym bardziej że niewidoma L...

Ocena czytelników: 4 (głosów: 3)