Krystyna Żywulska, właściwie Zofia (Sonia) Landau (ur. 10 maja 1918 w Łodzi, zm. 1 sierpnia 1992 w Düsseldorfie) – polska pisarka, felietonistka, autorka tekstów piosenek i graficzka żydowskiego pochodzenia.
Jej studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, przerwał wybuch II Wojny Światowej. W 1941 wraz z rodziną przesiedlona została do warszawskiego getta. Po ucieczce stamtąd działa w ruchu oporu pod przybranym nazwiskiem Krystyna Żywulska. W 1943 została aresztowana przez gestapo, przesłuchiwana w Alei Szucha, a potem przeniesiona na Pawiak, wreszcie osadzona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, a następnie trafiła do podobozu Birkenau. W czasie Marszu Śmierci - ewakuacji obozu koncentracyjnego zbiegła. Gdy po 1968 jej synowie zostali zmuszeni do opuszczenia Polski z powodu swojego żydowskiego pochodzenia, wyjechała do Monachium. Umarła na białaczkę. Pochowana jest w Düsseldorfie.
Debiutowała w 1946 pamiętnikiem [url=http://www.webook.pl/b-3149,Przezylam_Oswiecim.html]Przeżyłam Oświęcim[/url]. Książka stanowi zapis wstrząsających wspomnień z życia w obozie. Wydana również w języku angielskim i francuskim. Tego okresu dotyczą również Wiersze oświęcimskie (Warszawa 1946) i powieść Pusta woda (1963).
Autorka tekstów dla Kabaretu Wagabunda i kabaretu U Lopka oraz piosenek, z których najpopularniejsze to: Dopóki życie trwa, Taka jestem zakochana, Żyje się raz, Tańcz ze mną, tańcz do filmu Kochajmy syrenki 1966, Ty i ja i noc do filmu Kulig 1968. [edytuj opis]