"Z moich wspomnień, pamiętasz, że my żołnierze września, zachowaliśmy wiele tajemnic, których nie ujawniliśmy nawet już w wolnej Polsce. Nie pora to wyjawiać teraz, dlaczego."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 19 VI 2015 (ponad 9 lat temu)
"Odłożył list na biurko, spojrzał na zdjęcie dziadka stojące na komodzie. Tyle tajemnic krył ten człowiek. Kiedyś podczas uroczystości rodzinnej spytał go, czemu po wojnie nie został w wojsku, był przecież oficerem. Niechętnie wytłumaczył, co było powodem, ale wiedziałem, że to właśnie lata wojny go zmieniły. Po wojnie został nauczycielem matematyki, przed światem skrył się niedaleko Karpacza, na ziemiach wówczas nazwanych odzyskanymi. Ojciec poszedł w jego ślady i został wykładowcą na wrocławskiej uczelni."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 19 VI 2015 (ponad 9 lat temu)
"Niedaleko, w Dzikowie, znajdował się zamek, w którego podziemiach były wydrążone tajemne przejścia. Podczas wojny rozbudowano je i prawdopodobnie połączono ze sztolniami pod górą Pareżczyńską. Osobiście uważam, że w wydrążonym tunelu, do którego prowadziły tory, znajdował się skład amunicji, podobne rozwiązania znajdowały się na Helu. Niedaleko jest mały lasek, gdzie znajdują się ruiny magazynu na amunicję, obecnie niższe kondygnacje obiektu, położone poniżej warstw ziemi, są zalane wodą, ale z mojej wiedzy wnioskuję, że oba obiekty były połączone tunelem."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 19 VI 2015 (ponad 9 lat temu)
"Gospodarz poszedł do kuchni. Nowak wziął list do ręki i sam ponownie przeczytał, znał go już na pamięć, ale chciał czymś zająć ręce. Ostatnie słowa człowieka, który przez tyle lat skrywał tę tajemnicę. Zapach kawy wypełnił całe mieszkanie, po chwili wszedł Chorąży z tacką."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 19 VI 2015 (ponad 9 lat temu)
"Tak jak podejrzewaliśmy, czekało nas nowe zadanie. Przemieszczenie się w okolicę wioski znajdującej się w odległości około dziesięciu kilometrów. Przejęcie dwóch ludzi, których powinniśmy odnaleźć pod adresem, który uzyskamy od koordynatora po dotarciu na miejsce. Podzieleni byliśmy na czteroosobowe grupy, dostaliśmy mapy z wyznaczoną trasę zadania i godzinę rozpoczęcia. Nie było ważne, w jaki sposób tego dokonamy, każda metoda była dobra."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 24 VII 2014 (ponad 10 lat temu)
"Nareszcie jedziemy. Zmęczenie już daje znać o sobie, przecież jest już po północy, a my jesteśmy w drodze od dwóch dni. Przemierzyliśmy trochę świata. Zakończenie roku szkolnego tuż za nami, zdobyliśmy jakieś tam zawody, ale czy jesteśmy już dorośli? Poczucie wolności rozpiera. Co by tu zrobić, żeby dać duszy polatać? Wreszcie sam mogę decydować, co jutro zrobię, w którą stronę skieruję kroki… myśli kołaczą się, a jednocześnie pustka. Co dalej z życiem, co robić, gdzie pracować? Jak się ma te osiemnaście lat niewiele wie się o życiu. Oboje podjęliśmy decyzję, że uczymy się dalej. Jak się nie wie, co robić to ta decyzja była jedyną, jaka przychodziła do głowy. Pociąg kołysze równomiernie oczy same się zamykają, nie wiem ile spałem obudziły mnie jakieś głosy ze środka wagonu."
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 24 VII 2014 (ponad 10 lat temu)
"Młodość, a właściwie dzieciństwo jakoś szybko przeminęło. Szybkość ta wydaje się dosyć wyjątkowa z perspektywy lat, które już przeszły są już poza istnieniem. Bo czy istnieje świat już przeszły, ten przebyty, przeżyty? Czy grzebane w historii nie jest dalszym istnieniem tego, co było? Czy istnieje świat równoległy do naszego bytu? Tyle lat minęło, a czy jest się człowiekiem mądrzejszym. Tyle pytań, a odpowiedź - czy istnieje?"
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 24 VII 2014 (ponad 10 lat temu)
"Przeszedłem ileś licznych, bezlicznych dróg tego życia. Się szło... jak pisał mój dawniejszy przewodnik … wiele się przemierzyło ścieżek i bezdroży. Spotkało się wiele istnień zamieszkujący padół tej planety. Był dostatek i niedosyt, ale wciąż się szło, … co goniło, żeby być dalej, żeby spojrzenie było inne na każdą z dróg?"
Dodał: agnieszka3201
Dodano: 24 VII 2014 (ponad 10 lat temu)
00
Wszystkich cytatów: 9
Informacje
Cytaty są wyświetlane od tych, które mają najwięcej plusów.
Nad każdym cytatem wyświetlany jest tytuł książki z której pochodzi dany cytat.