Zarejestruj się zapamiętaj mnie
Liceum -> Język polski -> Współczesność - str 5
Brak
Literatura wojny i okupacji poruszała przede wszystkim problem wojny. Każdy autor piszący w tym okresie , czy chciał , czy nie , musiał choć trochę pisać na ten temat. I tak właśnie czynili twórcy tacy jak: Zofia Nałkowska , Tadeusz Borowski , Hanna Krall , Gustaw Herling-Grudziński, Kazimierz Moczarski i inni. Wszyscy opisywali losy ludzi okupywanych. (...)
Dodane przez: katarzyna25
Dodano: 03 I 2013, 22:21:31
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 44
Brak
Hipster w kulturze pojawił się w latach 40 ubiegłego wieku. Geneza słowa nie jest jednoznaczna. Pierwsza prawdopodobna wersja pochodzi od słowa hipi oznaczającego w dialekcie afrykańskim w dosłownym tłumaczeniu “ Otworzyć komuś oczy.” Druga, że pochodzi od hop slangowego określenia opium, oraz trzecia pochodząca ze środowiska jazzowego . Hep używano dl(...)
Dodane przez: xkudlatyx
Dodano: 05 XI 2012, 19:06:54
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 55
4.75
Podany fragment pochodzi z książki A .Camusa pt. „Dżuma.” Przedstawia dwa różne postawy wobec tytułowej zarazy, która jest metaforą zła towarzyszącego człowiekowi od zarania dziejów. Akcje książki można zinterpretować jako prezentacje różnych postaw przyjmowanych przez ludzi w obliczu momentu ostatecznego. Postacie Ramberta i Tarroua są przykładami dwóc(...)
Dodane przez: szan24
Dodano: 01 XI 2012, 11:43:24
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 2
Komentarzy: 0
Odsłon: 770
Brak
tniejące technologie i techniki (rozwiązania) 1. Belownica do puszek aluminiowych (prasy) Prasy dzielą się: ze względu na kierunek zgniatania na: pionowe poziome ze względu na rodzaj napędu na: hydrauliczne mechaniczne (śrubowe) pneumatyczne ze względu na technologię na: wielokrotnego zasypu odpady są dosypywane do komory zgniatania wielokrotn(...)
Dodane przez: prezesunio7
Dodano: 21 X 2012, 12:54:34
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 100
Brak
"Zdążyć przed Panem Bogiem" Anny Krall to dzieło w niezwykły i niebanalny sposób ukazujące sytuację w getcie w okresie II wojny światowej. Opowieść ta nas czytelników dogłębnie porusza, wprawia w oniemienie, nie możemy uwierzyć, że opisywane wydarzenia naprawdę miały miejsce. To prawdziwa historia "o lekarzach-kardiologach i ich pacjentac(...)
Dodane przez: vigneron123
Dodano: 13 V 2012, 11:10:22
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 1909
Brak
Na skutek codziennego obcowania ze śmiercią, z okrucieństwem ludzie stawali się obojętni wobec innych. Rosła obojętność wobec cudzych cierpień, krzywdy. Żaden z więźniów nie zareagował, kiedy w ich obecności była gwałcona kobieta, gdyż każdy z nich bał się urków, Pod wpływem instynktu samozachowawczego powstawały mechanizmy obronne, które niszczyły soli(...)
Dodane przez: wercia9922
Dodano: 08 V 2012, 12:26:45
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 75
Brak
Groteska to kategoria estetyczna, która służy do ukazania zdeformowanej wizji świata. Autorzy stosują rozmaite sposoby, aby osiągnąć efekt groteskowości w swoich utworach. Łączą ze sobą przeciwstawne kategorie estetyczne, mieszają zupełnie od siebie różne style językowe czy elementy świata przedstawionego. Groteska w utworze literackim ma szokować i jed(...)
Dodane przez: Adka99
Dodano: 23 III 2012, 21:12:44
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 457
Brak
GWARA POZNAŃSKA ZNAKIEM POZNANIA Wiele regionów Polski posługuję się gwarą. Niekiedy jest to ich znak rozpoznawczy. Innym razem może wzbudzać podziw, a jeszcze innym śmiech. Czym tak naprawdę jest gwara? Czy ja jako poznanianka powinnam być z niej dumna czy raczej muszę się jej wstydzić? Gwara to pewnego rodzaju terytorialna odmiana języka,(...)
Dodane przez: kladzia006
Dodano: 27 II 2012, 18:27:15
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 99
6.00
Co jest w człowieku? Kto to jest człowiek? Fenomen człowieka od początku pojawienia się na Ziemi budził różne emocje – od podziwu dla jego głębokich przemyśleń do pogardy dla jego czynów. Według encyklopedii jest to jednostka „wyróżniająca się najwyższym rozwojem psychiki i życia społecznego” wśród zwierząt, „jedyna posiadająca kulturę i zdolna do jej t(...)
Dodane przez: AnaMari
Dodano: 11 II 2012, 15:31:24
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 1
Komentarzy: 0
Odsłon: 325
6.00
Dwa utwory W. Kuczoka – opowiadanie Dioboł z tomu Opowieści słychane i powieść Gnój, podejmują tę samą tematykę, opisując dwie różne, a zarazem podobne śląskie rodziny, w których dochodzi do maltretowania syna ze strony ojca. Relacje pomiędzy głównymi bohaterami obu utworów, ich przeżycia i odczucia są pełne analogii, dlatego bez problemu można je zesta(...)
Dodane przez: keskese87
Dodano: 02 XII 2011, 11:12:24
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 1
Komentarzy: 0
Odsłon: 1252
|< < 2 3 4 5 6  >

Wypracowań: 57

Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.

Reklama