Zarejestruj się zapamiętaj mnie
Liceum -> Język polski -> Prace przekrojowe - str 2
Brak
Literatura polska zawiera wiele wspaniałych utworów literackich, które zostały stworzone przez wielu wybitnych pisarzy i poetów. Utwory te są wielkim skarbem kulturowym Polski i stanowią nieodzowną część naszej tradycji. Utwory literackie są bowiem wielkim skarbem, zawierają opisy historii, od tej najdawniejszej, skończywszy na współczesności. Jednak ks(...)
Dodane przez: jennii3
Dodano: 03 IV 2013, 17:43:42
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 91
Brak
W dobie romantyzmu, tak w literaturze, jak w życiu realnym, samobójstwo stało się zjawiskiem szczególnie znaczącym, najdalszą konsekwencją sytuacji alienacyjnych, narastających gwałtownie w związku z przewrotami politycznymi i społecznymi w Europie przełomu wieków. Cierpienia młodego Wertera (1774) Goethego były pierwszym literackim wzorem takiego właśn(...)
Dodane przez: dussskus
Dodano: 01 IV 2013, 00:26:13
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 171
Brak
Motyw biesiady (uczty, wesela, zgromadzenia) i jego funkcja w dziełach literatury polskiej. Motyw biesiady pojawiał się często w utworach literatury polskiej zarówno starych, jak i nowych. Pełnił on w nich wielorakie funkcje, w zależności od czasów, w jakich one powstawały. Biesiada, zwłaszcza wesele, to święto radosne uwieńczenie miłości. Śmiało więc (...)
Dodane przez: kiciunia12
Dodano: 26 III 2013, 15:29:20
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 83
Brak
W literaturze i malarstwie bardzo często dążono do ukazania piękna i powabu kobiet. Wiązało się to przede wszystkim z nieustannym poszukiwaniem ideału piękna kobiety, w zależności od ideologii epoki, w jakiej tworzył pisarz bądź malarz. Wielokrotnie w dziejach kultury krążył mit ideału. Był on rozumiany przede wszystkim jako „coś” niesłychanie pięknego (...)
Dodane przez: agapank
Dodano: 19 III 2013, 09:47:41
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 276
Brak
Tak jestem tylko wędrowcem, pielgrzymem na tej ziemi. A wy czy jesteście czymś więcej? Johann Wolfgang von Goethe, Cierpienia Młodego Wertera Wędrówka od zawsze stanowiła nieodzowną część życia człowieka. Czy to cielesna, czy to duchowa, była i jest wyrazem poszukiwań. Wędrowanie nie łączyło się tylko i wyłą(...)
Dodane przez: ag225
Dodano: 26 II 2013, 18:07:53
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 151
Brak
Tradycja szlachecka jest bardzo silnie zakorzeniona w kulturze polskiej. Każdy zna pojęcie polskiej gościnności – przyjmowanie przybyłego gościa z należytymi mu honorami, traktowanie go zgodnie ze staropolską maksymą „Gość w dom, Bóg w dom”. Powyższe teksty posiadają wspólną tematykę – pojęcie gościnności w polskich dworkach szlacheckich, jednak jej uję(...)
Dodane przez: kuba71994
Dodano: 05 II 2013, 22:57:55
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 53
Brak
Andrzej Kmicic, główny bohater powiesci „Potop” Henryka Sienkiewicza, był mlodym, lecz znanym i doswiadczonym zolniezem siedemnastowiecznej Polski. Miał plowe wlosy i siwe oczy, twarz mloda, orlikowata, zadziorna i wesola, nad ustami miał ciemne wasy. Ubrany był zwykle bogato, stroje zdobywal napadajac na kilkunastoosobowe grupy nieprzyjaciol. Po smierc(...)
Dodane przez: sylusiak14
Dodano: 29 IX 2012, 11:28:52
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 104
Brak
Jestem rybakiem pana "Potop" jest powieścią historyczną autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy - Henryka Sienkiewicza. Ukazuje ona przede wszystkim zachowanie szlichty polskiej, jak i innych mniej znaczących wartsw społecznych. "Potop" jest powieścią historyczną autorstwa jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy -(...)
Dodane przez: adyb007
Dodano: 15 VI 2012, 07:15:09
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 115
Brak
To zadziwiające jak różnie można przedstawić tą samą osobę. Z jednej strony tak subtelnie i delikatnie, a z drugiej tak rzeczowo i dobitnie. "Gloria victis" Elizy Orzeszkowej i "Kompleks polski" Tadeusza Konwickiego dowodzą wręcz doskonale, że wspólny bohater dzieła literackiego w żaden sposób nie determinuje jego formy. Wprost przec(...)
Dodane przez: matynkaa
Dodano: 13 IV 2012, 07:59:48
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 0
Komentarzy: 0
Odsłon: 447
5.80
Szanowna Komisjo temat mojej pracy brzmi następująco: "Dzieci w literaturze i malarstwie". W swojej pracy postaram się ukazać różne sposoby ujęcia motywu dziecka przedstawianych przez artystów i literatów w różnych epokach. Dzieciństwo to okres, który kojarzy się ze szczęściem, beztroską, bezpieczeństwem, jednakże w malarstwie i literaturze (...)
Dodane przez: mlomusiaczek
Dodano: 24 I 2012, 00:59:05
Ostatnie zmiany: brak zmian
Oceniło osób: 5
Komentarzy: 1
Odsłon: 6395
< 1 2 3  >

Wypracowań: 24

Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.

Reklama