Epoka romantyzmu pełna była konfliktów między ludźmi kierującymi się rozumem i tymi, dla których ważniejsze były uczucia. Przykładem takiego sporu między romantykami a klasykami jest chociażby Mickiewiczowska „Romantyczność”, w której przeciwstawione sobie są postawy rozmarzonej Karusi, rozmawiającej ze zmarłym kochankiem i mędrca, dla którego liczy się(...)
Dodane przez:szan24 Dodano: 01 XI 2012, 11:59:01 Ostatnie zmiany:
brak zmian
Podane teksty źródłowe pochodzą z powieści Bolesława Prusa pt. „ Lalka”. Ich tematem jest stosunek poszczególnych bohaterów tej książki do takich wartości jak miłość i małżeństwo.
W pierwszym fragmencie ukazana została postać typowej młodej arystokratki, Izabeli Łęckiej. Jest to osoba posiadająca wyidealizowany pogląd na rzeczywistość, która z powodu z(...)
Dodane przez:szan24 Dodano: 01 XI 2012, 11:55:18 Ostatnie zmiany:
brak zmian
Podany fragment pochodzi z książki A .Camusa pt. „Dżuma.” Przedstawia dwa różne postawy wobec tytułowej zarazy, która jest metaforą zła towarzyszącego człowiekowi od zarania dziejów. Akcje książki można zinterpretować jako prezentacje różnych postaw przyjmowanych przez ludzi w obliczu momentu ostatecznego. Postacie Ramberta i Tarroua są przykładami dwóc(...)
Dodane przez:szan24 Dodano: 01 XI 2012, 11:43:24 Ostatnie zmiany:
brak zmian
Podane fragmenty pochodzą z powieści Zofii Nałkowskiej pt. „Granica ”. Przedstawiają one obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach poszczególnych bohaterów książki. Pokazują również, jak wielki wpływ na życie obojga bohaterów miał mylny pogląd na osobę Justyny i jej relacje z Zenonem.
Analizując pierwszy z przytoczonych fragmentów należy zwrócić u(...)
Dodane przez:szan24 Dodano: 27 I 2012, 12:55:09 Ostatnie zmiany:
brak zmian
Oceniło osób: 22 Komentarzy: 7 Odsłon: 15384
Wypracowań: 4
Wyszukiwarka wypracowań
Dodaj materiał
Masz jakieś własne wypracowania, prace domowe, ściągi z lat szkolnych? Dodaj je i pomóż innym, a otrzymasz konto VIP. Zdobywaj punkty w rankingu. Wzajemnie uczymy się od siebie.