Zawartość zbioru:
- Szpiedzy, których znałam (Spies I Have Known)
- Mężczyzna, który się nie żenił (The Story of a Non-Marrying Man)
- Co powiedział (The Words He Said)
- Lucy Grange (Lucy Grange)
- Mały atak szarańczy (A Mild Attack of Locusts)
- Smaki wygnania (Flavours of Exile)
- Zmiana klimatu (Getting off the Altitude)
- Droga do wielkiego miasta (A Road to the Big City)
- Rośliny i dziewczęta (Plants and Girls)
- Lot (Flight)
- Sylwetki na tle słońca (The Sun Between Their Feet)
- Opowieść o dwóch psach (The Story of Two Dogs)
- Ten nowy (The New Man)
- List z domu (A Letter from Home)
[Wydawnictwo Albatros, 2011]
Doris Lessing spędziła w Rodezji Południowej dzieciństwo i młodość, w większości na farmie. Swoje przeżycia i obserwacje z tego okresu ujęła w powieściach oraz licznych opowiadaniach, których osią są miłość, nienawiść, tęsknota i przemoc. Wstrząsające, liryczne, nierzadko przepełnione gorzkim humorem, odkrywają przed czytelnikiem prawdę o tym, co kryje się w otchłaniach duszy.
Akcja większości spośród 14 opowiadań zawartych w antologii „Drugie opowieści afrykańskie” rozgrywa się w czasach przed II wojną światową. Miniportrety, impresje i wspomnienia, których bohaterami są przedstawiciele białej społeczności Rodezji – farmerzy, ich żony i dzieci – składają się na przejmujący obraz afrykańskiej prowincji, i kontynentu, którego ani człowiek, ani żadna inna siła nie są w stanie ujarzmić. Historia dwóch sióstr, które uciekają z prowincji do Johannesburga, by tam zatrudnić się jako prostytutki… Atak szarańczy jako codzienność w relacji przerażonej żony farmera… Opowiastka o dwóch żukach gnojarzach, które z wielkim mozołem i wciąż od nowa próbują wtoczyć kulkę gnoju na górkę… Historia farmera, który walczy z biedą i tęsknotą za bliską osobą, oraz wykształconej kobiety, która poznaje akwizytora uwodziciela i w poczuciu beznadziei wdaje się z nim w romans… [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: