Ten niezwykły pamiętnik stanowi wiarygodne świadectwo walki i dramatycznej śmierci milionów bezimiennych radzieckich żołnierzy
Unikatowe wspomnienia żołnierza Armii Czerwonej, uznawane za rosyjski odpowiednik Zapomnianego żołnierza Guya Sajera, jednej z najsłynniejszych książek literatury wojennej. Gorbaczewski był uczestnikiem straszliwych, lecz zapomnianych walk na froncie wschodnim: wyczerpującej kampanii rżewskiej, krwawych bitew na Białorusi i w Prusach Wschodnich, gdzie czerwonoarmiści dali upust chęci zemsty i najniższym instynktom. Z żołnierską swadą i literackim talentem opowiada o szkoleniu, codziennym życiu w okopach, pracy jednostek medycznych, wojennej rzeczywistości w Moskwie, a także o powojennej okupacji Sudetów. Bez ogródek mówi o słynnym Rozkazie 227 Stalina "Ani kroku w tył", bezwzględnej działalności politruków wśród frontowych jednostek, dezercjach, bezsensownej strategii najwyższego dowództwa i atakach "ludzkimi falami", gdy stosy ciał poległych czerwonoarmistów zasypywały niemieckie okopy.
Autor odtwarza rozmowy zwykłych żołnierzy, barwnie przedstawia kolegów i ich trudne wojenne relacje z najbliższymi, kreśli sylwetki dowódców i rozmaite epizody z frontowego życia, opisuje także swoją pracę komsorga. Dzięki temu jego wspomnienia są żywe, emocjonalne i rysują przed naszymi oczami wyraziste obrazy ludzi i wydarzeń, wyjątkowe w literaturze wspomnieniowej byłych żołnierzy Armii Czerwonej.
Borys Gorbaczewski, były żołnierz 30. i 31. Armii, uczestnik walk o Rżew i wyzwolenie Białorusi, po wojnie przez czterdzieści lat pracował w Rosji jako dziennikarz i redaktor. W 1994 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej wydawał rosyjskojęzyczny miesięcznik "Wiestnik Rod Ailenda" ("Rod Island Herald"). Swoje wspomnienia opublikował w Stanach Zjednoczonych (2008 r.), gdzie zyskały niezwykle pozytywne opinie historyków, m.in. jednego z najlepszych specjalistów od kwestii frontu wschodniego Davida Glantza. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: