René Sédillot, światowej sławy historyk ekonomii, opisał w Moralnej i niemoralnej historii pieniądza przebogate dzieje środków płatniczych na tle historii ludzkości. Łącząc ogromną wiedzę z błyskotliwym stylem, ukazał związki pieniądza z moralnością, polityką i religią.
Powstało dzieło pasjonujące, pełna zaskakujących szczegółów opowieść o losach wynalazku, który wyznaczył granicę pomiędzy prehistorią a historią świata.
Czy to możliwe - pyta autor - że pewnego dnia genialny albo po prostu pełen inwencji człowiek wpadł na pomysł, by wybrać jakiś towar i używać go jako stałego pośrednika między wymienianymi dobrami? Nie - odpowiada - tu pomógł przypadek, cierpliwość i pomysłowość. Tak zaczęła się fascynująca historia pieniądza, prowadząca od konkretu do abstrakcji, od najprostszych przedmiotów, jak muszle, czy kamienie, poprzez ziarna kakao używane przez Azteków i migdały, którymi płacono w królestwie Gudżaratu, metalowe, a później złote monety, banknoty, aż do dzisiejszych kart kredytowych i abstrakcyjnych liczb na kontach bankowych. René Sédillot przekonuje, że była to historia pełna meandrów i nagłych zwrotów, jak choćby w przypadku niespodziewanego powrotu pieniędzy roślinnych - tulipanów w XVII-wiecznej Holandii albo zboża w rewolucyjnej Rosji, czy też odradzającej się w XX wieku wymiany towarowej w najbardziej anachronicznych formach. Pokazuje, jak często o losach pieniądza decydował przypadek, a kiedy magia i przesądy. Udowadnia, że mimo przypisywanej pieniądzom odpowiedzialności za wojny, niesprawiedliwość i zbrodnie oraz wbrew pojawiającym się od tysiącleci, od Platona po Lenina, utopinym wizjom, ludzkość nie potrafi się bez nich obyć. [edytuj opis]
Czytelnicy tej książki polecają
Niestety zbyt mało osób przeczytało tę książkę, aby móc polecić Ci inne publikacje.
Możesz dodawać nowe lub edytować istniejące tagi opisujące książkę. Pamiętaj tylko, że tagi powinny być pisane małymi literami oraz być dodawane pojedynczo: